Українська мова 6 клас
Українська мова
6 клас
Тема. Узагальнення і систематизація знань про числівник.
Цілі:
- узагальнити і систематизувати знання учнів про числівник;- закріпити вивчений теоретичний матеріал практичними завданнями; - розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, пам’ять (зорову, слухову), увагу, творчу уяву.
- виховувати почуття любові до рідної мови; відповідальності за чистоту і красу (естетична функція мови) рідної мови; зацікавленість історичним минулим нашого народу.Очікувані результати:- усвідомлює загальне значення числівника, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль у реченні;
- знаходить числівники в тексті, розрізняє числівники й прислівники;
- визначає їх граматичні ознаки;
- утворює й використовує правильно відмінкові форми числівників;
- поєднує правильно числівники з іменниками;
- знаходить вивчені орфограми в числівниках;
- пояснює їх правилами;
- помічає і виправляє помилки на вивчені правила;
- усвідомлює роль числівників у досягненні точності й виразності мовлення;
- складає речення, висловлювання з використанням числівників;
- створює діалоги з використанням дат і точного позначення часу.
Тип уроку. Урок узагальнення і систематизації знань.
Форма проведення уроку. Нестандартний урок (кооперативне навчання). Інтерактивний метод.Обладнання. Дидактичний матеріал (картки із завданнями).Хід урокуІ. Організація учнів до уроку.Усі учні класу заздалегідь поділені на 5 груп по 5 учнів у кожній. Серед них вибирають керівника групи, котрий надає слово для відповіді, веде облік активності кожного учня, оцінює (відносно загальної кількості набраних балів).ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Учні кожної групи зачитують фразеологізми, прислів’я, приказки, загадки, у яких є числівники.
Домашнє завдання, як і всі наступні, оцінюється під час перевірки. «Екран оцінювань» ведеться на дошці у таблиці.ІІІ. Узагальнення і систематизація знань про числівник.1. Провідміняти кількісний числівник (чотиризначний). Додаток №1.2. Прочитати текст, у якому числівники записані числами. Вживати числівники у правильній відмінковій формі. Додаток №2.3. Розподілити числівники за значенням (кількісні та порядкові) і будовою (прості, складні і складені). Додаток №3.
4. Завдання для керівників груп. Розібрати числівник як частину мови. Додаток №4
(Завдання №3 і №4 виконуються одночасно).
5. Розподілити слова за частинами мови; розподілити кількісні числівники (цілі, дробові, збірні). Додаток №5.
6. Завдання «Назви час». Вказати різні правильні способи називання часу. Додаток №6.7. Завдання «Назви дату». Записати дату словами, узгоджуючи форми числа і місяця. Додаток №7.
8. Творче завдання.
За поданою картиною скласти невелику розповідь (зв’язний текст), використавши числівники. ІV. Підсумки уроку. Оцінювання. Визначення середнього балу кожної групи. Виставлення оцінок самостійно керівником групи кожному учневі.V. Домашнє завдання.
Виписати з художньої літератури 5 речень з числівниками. 2 числівники розібрати як частину мови.Додаток №1 Провідміняти чотиризначний кількісний числівник.1 група – 42672 група – 76583 група – 68744 група – 37965 група – 2516Додаток №2Прочитати текст, у якому числівники записані числами. Вживати числівники у правильній відмінковій формі.1 групаВолодимир Мономах князював у Києві 12 літ і вмер 1125 року. За час свого князювання звів Володимир більше 80 битв, взяв у полон 300 половецьких князів. 2 рази Мономах скликав усіх князів на з’їзд.2 групаУ Київській академії учнів було завше багато. Так, року 1742 тут вчилося 1243 студенти, року 1744 – 1160, року 1751 – 1193, року 1765 – 1059.3 групаЗа 10 років, з 1895 по 1904 рік, в Києві до цензури було віддано більше 230 рукописів, проте з цензури не вийшло навіть 80. А близько 70 відсотків рукописів так і не побачили світу.4 групаУ кінці XVI – на початку XVIIст. значного розвитку набуло друкарство. Острозька друкарня за 32 роки (з 1580 по 1612) видала 18 книг, Львівська за цей час – 13 книг, Києво-Печерська за 13 років – 40 книг.5 групаКиєво-Могилянська академія за часів Мазепи (кін. XVII – поч.XVIIIст.) досягала найбільшого розквіту. Вона налічувала щорічно до 2000 студентів. Після московських репресій число студентів зменшилося до 160, але в роках 1715 – 1717 Академія ожила і в середньому налічувала більше 1000 студентів.Додоток №3Розподілити числівники за значенням (кількісні та порядкові).1 групаП’ять, п’ятнадцять, два, сьомий, дев’ятий, десять, одинадцятий, двадцять, двадцятий, четвертий.
2 групаСто, сороковий, тридцять, п’ятсот, сімдесятий, перший, вісімнадцятий, чотирнадцять, другий, шістнадцять.
3 групаВосьмий, третій, дев’ять, сімнадцятий, вісім, десятий, шість, дванадцять, чотири, п’ятдесятий.Розподілити числівники за будовою (прості, складні і складені)4 групаДвадцять три, чотири, сорок п’ять, одинадцять, двісті, сто п’ятдесят, п’ять, шістдесят два, дев’яносто один, дев’яносто.
5 групаДва, тридцять два, дванадцять, сорок, п’ятдесят сім, сто один, шістнадцять, триста чотири, сімсот, двадцять сім.
Додаток №4Завдання для керівників груп.Розібрати числівник як частину мови.
1 групаМаксим – перший у списку.2 групаДванадцятеро учнів нашого класу отримали грамоти.3 групаВидання творів Івана Франка складається з п’ятдесяти томів.
4 групаЦіни зросли на п’ять відсотків.
5 групаУчні шостого класу підготували концерт.Додаток №5Розподілити слова за частинами мови (іменник, прикметник, числівник, дієслово).1 групаДвійка, один, п’ятиповерховий, подвоїти, перший, десять, удесятерити, одинокий, п’ятірка, десяток.
2 групаЧетвертий, четвірка, чотириповерховий, одиниця, потроїти, п’ятизначний, двоє, трійка, десятий, п’ять.
Розподілити кількісні числівники (цілі, дробові, збірні).3 групаДванадцятеро, два, троє, три четвертих, дві п’ятих, чотирнадцять, сорок, семеро, одна шоста, сто.
4 групаТри восьмих, шестеро, п’ятдесят, двоє, дванадцять, одна восьма, п’ятнадцятеро, сорок, чотири п’ятих, дванадцять.
5 групаТри, одна друга, двадцять, тридцятеро, дві третіх, восьмеро, дев’ять, чотири, одна п’ята, шість сьомих.
Додаток №6 (а)Завдання «Назви час». Вказати різні правильні способи називання часу.1 група09.102 група19.553 група11.454 група14.305 група07.25Додаток № 7Завдання «Назви дату». Записати дату словами, узгоджуючи форми числа і місяця.1 група24.082 група01.093 група12.024 група28.065 група06.12
Немає коментарів:
Дописати коментар